PHP Editörleri (IDE’ler)

Editör ya da IDE’ler doğru kullanıldığında üreticiliğinizi ve kod kalitenizi kat kat arttırabilirler. Ne yazık ki birçok şeyde olduğu gibi editör konusunda da çok huysuzum. Şöyle huzurla kullanabileceğim bir PHP IDE’sine ne yazık ki kavuşamadım. İşte denediklerim:

 1. Dreamweaver (http://www.adobe.com/products/dreamweaver/)
 2. Zend Studio 5.x, 6.x Eclipse, PDT (http://www.zend.com/en/products/studio/)
 3. NuSphere PHPEd (http://www.nusphere.com/)
 4. TextMate (http://macromates.com/)
 5. NetBeans (http://www.netbeans.org/) Ücretsiz
 6. vim

Dreamweaver

Uzun süre bu HTML editörünü kodlama için de kullandım. Oldukça stabil, inanılmaz HTML yeteneklerine sahip, eşsiz Find & Replace özelliği var, Site ve synchronize özellikleri süper. PHP’yi ise sadece renklendirir, include’ları tanır ve PHP fonksiyonlarını tamamlar başka da hiçbir özelliği yoktur.

Eğer HTML’le çok işiniz yoksa biraz güçlü bir text editörü (notepad++, notepad, ultraedit vs.) ile aralarında pek bir fark olduğunu söyleyemeyeceğim… O yüzden artık Dreamweaver’ı sadece HTML ve CSS işleri için o da bazen kullanıyorum.

Zend Studio

Oldukça uzun süre 5.5 versiyonunu kullandım. 5.5’ten öncesi çok sıkıntılıydı. Kod tamamlama, parse error’lerini gösterme, fonksiyon adına Ctrl ile klikleyince fonksiyon tanımına gitme, kullanıcının yazdığı tanımları tamamlama gibi güzel özelliklerin yanında bir sürü de keşfedilmeyi bekleyen minik detaylara sahip sağlam bir editör.Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

En önemli dezavantajı java tabanlı olmasıydı. Java tabanlı programlar özellikle vista öncesi windows’larda yavaşlıklarıyla beni sinir ederler. Vista’da biraz daha tahammül edilebilir hale geldi. Linux ve Mac için ise bu dezavantaj ortadan kalkıyor.

Ne yazık ki 5.5’ten sonra Eclipse tabanına kaydılar. Neon (6.0) ve PDT benim nefret ettiğim Eclipse tabanına kaydı ve kendilerini sildim tamamen (çok da umurlarındadır eminim:P). Eclipse yavaşlığının ötesinde saçma sapan buglarıyla insanı illet etmede bir numara bir platform benim için…

Tabii bir de dosya boyutunun büyüklüğü var: Kırpık PDT versiyonu 105MB. Affınıza sığınarak kendilerine “OHA” demek istiyorum.

NuSphere PHPEdit

Bu IDE’nin bir özelliği de ilk versiyonlarının bir Türk tarafından yazılması ve daha sonra NuSphere firması tarafından satın alınması. Süper özelliklere sahip, java ile yazılmadığı için akranlarına göre çok hızlı olan bu program pratik çözümleriyle insanı şaşırtıyor. Mesela projedeki dosyalara Ctrl+sağ tıkladığınız zaman normal explorer menüsü çıkıyor, böylece örneğin TortoiseSVN kullanabiliyor, “Open With…” komutunu kullanabiliyor ya da dosyanın bulunduğu dizini kolayca açabiliyorsunuz. Zekice…

Ayrıca debug konusunda kendimi en rahat hissettiğim programdır.
En önemli dezavantajı windows tabanlı olması. Linux versiyonu berbat.
Bir de “Code Templates” ya da “Snippet” olarak adlandırdığımız yapının yetersiz olması ve macro desteğinin olmaması… Onun dışında kesinlikle tavsiye olunur.

TextMate

En başından söyleyeyim, bu program bir Mac programıdır. Windows için e-Texteditor diye bir klonu olsa da TextMate’in tadını vermez.

TextMate kurcalamaktan sıkılmayan ve çok ileri seviyedeki kullanıcılar için bir editördür. Öyle ki kendisini öğrenmem 1-2 ayımı aldı, çoğu kez kendimi diğer IDE’lerin kollarına attığımı itiraf etmeliyim.

Aynı Vim gibi kısayollarla ve kendinizin programladığı snippet’larla etkisini gösteriyor. Alıştıktan sonra inanılmaz Snippet desteği sayesinde diğer IDE’ler gözünüze yavan gelmeye başlıyor. Unutmadan, bir de görüntüsü çok şık. Fontları farklı bir şekilde anti-aliasing işlemine sokuyor bu da gözünüzü okşayan bir görünüm katıyor kendisine…

En kötü tarafı ise uzun süredir ciddi bir hareket göstermemesi. Bu da özellik olarak diğer IDE’lerin gerisinde kalmasına neden oluyor. Aslında bir yerde 40$ fiyatlı bir programın yüzlerce dolarlık akranlarıyla ya da arkasında Sun’ı barındıran NetBeans’le yarışmasını beklemek haksızlık olur ama bazı en basit özelliklerinin bile olmaması insanı üzüyor…

Entegre bir SFTP hatta FTP desteği yok, debug etme kabiliyeti yok, kullanıcının girdiği değişken ve fonksiyonları tanımıyor ve daha birçok özelliği de yok…
Ancak halen sıfırdan yazdığım kodları TextMate ile yazıyorum zira diğer editörlerin en az 2 katı hızla yazabiliyorsunuz.

NetBeans

Son günlerdeki favorim. NetBeans aslında Sun firmasının java IDE’si. Sun’ın son zamanlardaki ticari stratejisine paralel olarak hızlı bri gelişim sürecine girdi ve kısa sayılabilecek bir süre önce PHP plug-in’i aktif oldu.

Kötü tarafı java tabanlı olması. Ama java’nın babası Sun tarafından geliştirildiği için midir bilmem Eclipse kadar gıcık etmedi beni. TextMate’in snippet’larına neredeyse yetişecek seviyede programlanabilir, Zend Studio 5.5’in ve NuSphere’in tüm özelliklerine sahip, ek olarak refactoring gibi özellikleri ve yine diğer editörlerde olmayan bazı ince detaylara sahip.

Şu anki 6.5 windows versiyonunda türkçe karakterlerle ilgili bir bug olduğunu da belirtmem gerek. Yazılım ekibine ilettim ve düzelttiler ancak sanırım 7.0 Milestone 2’den itibaren aktif olacak… Linux ve Mac’te sorun yok…

Vim

Vim’i artık pek kullanmıyorum aslında ama belirtmek gereği hissettim. Zira vim öyle göründüğü gibi bir “şey” değil. İnanılmaz ve sınırsız yeteneklere sahip bir canavar kendisi. Eğer konfigürasyonuna aylarınızı, hatta yıllarınızı verirseniz ne geçmişte ne de gelecekte vim’in eline su dökecek bir editör ya da IDE bilmiyorum. Ama banba hiç mantıklı gelmiyor çünkü vim’le uğraşırken kendimi baştan bir IDE yazıyormuş gibi hissediyorum.

Not: Vim’in windows versiyonunu atın çöpe… Bu dediklerim windows için geçerli değil…

Sonuç

Özellikle NetBeans’in birçok kişi farkında değil. NuSphere’i ise birçokları şöyle bir deneyip geçiyor. Şu an için bu iki IDE’yi tavsiye edebilirim…

Üzerinde çok uğraşmadığım ama isimlerini duyduğum ya da şöyle bir test ettiğim PHPDesigner, Coda (Mac), Komodo, PHPEdit gibi programlar da mevcut…

1 Yorum

 1. Açıkcası Eclipse plug-in’lerle benim için her zaman yeterli olmuştur. Ancak makina sağlam olmadığı zaman özellikle windows’ta çok kasılması da canımı sıkmıyor değil :)

  NetBeans hiç kullanmadım ama bu övgünüze layık olabileceğini düşünerek hemen denemeye başlıyorum :)

  Reply
 2. Zend Studio for Eclipse 6.0 kullanıyorum.
  Intellisense özelliği Zend Studio kadar gelişmiş başka bir IDE henüz görmedim.
  Eclips eklentilerini kullanabilmek de ayrı bir güzellik tabiki.

  Reply
 3. Buraya büyük ihtimalle bir de emacs eklemek gerekebilir. Kişisel olarak vim tercih ediyor olsamda, emacs in daha güçlü olduğunu kabul etmem gerekiyor, eğer bir parmağınızı sürekli ctrl tuşuna basmaya ayırabilirseniz elbette.

  Şu anda bende Netbeans kullanıyorum (6.7 Beta) ve Zend Studio for Eclipse’ten çok daha başarılı buluyorum. En azından gaza gelip bütün paketleri yüklemezsenizde, gayet hızlı ve tabil çalışıyor. Xdebug ile PHP kodlarını debug edebiliyor olmak gibi özelliklerde cabası. Bir kac uzak gelistirme plugin i de var bu sayede ssh ile baglanıp uzak sunucu da da geliştirme yapabiliyorsunuz.

  Yeni gelecek olan PHP Framework eklentileri (yanlış bilmiyorsam şu anda Symfony için yapılıyor), Javascript kutuphanelerini destekliyor olması falan gibi özellikleri ile çok iyi bir noktaya geldi bence.

  Burada belirtilmemiş, bir başka PHP IDE si ise Komodo. Komodo IDE paralı olmasına rağmen, bir kaç özelliğinden arındırılmış Komodo Edit ücretsiz olarak satılıyor. Gayet başarılı ve türevlerinden biraz daha hızlı. Ama herkese uygun değil.

  Reply
 4. eclipse pdt :) zend studio benzeri ve cok iyi . uzerine target management, database management, javascript development tools, html development tools, svn plugin ve task management yuklendiginde 10 numara :) Biraz ugrastiriyor kabul ama getirisi cok iyi arti remote debug ozellikleri ile de 10 numara :) Zend studio 7.0 dan tek eksigi php code formatting in dogru oturtulmamis olmasi el ile format yapmaniz yada indent komutunu tool olarak eklemek gerekiyor :)

  Reply
 5. şuan php designer eşliğinde codeigniter çalışıyorum. ilk sürümlerine nazaran daha hızlı, daha kullanıcı dostu diyebilirim. hata ayıklama ve kod tamamlama konularında hiçte fena değil. denemenizi tavsiye ederim.

  Reply
 6. Oldukça eski bir yazı ama eclipse ile boğuşup bi yandan da alternatif ararken rastladım. Hislerime tercuman olmuş eclipse ve PDT ile ilgili yazdıkların. Sayılmayacak kadar illet edici durumla karşılaştım. En başta da türlerine ve müşteri isimlerine göre ayırdığım iç içe 2 3 kademeden oluşan projectlerimi görmemesi workspace ine başlıycam az kaldı. ya fileları doğru ama urlleri localhost/workspace olarak görüyor yada urlleri doğru filepathlerini workspace/projectname şeklinde. Bu ne saçmalıktır ben ille roottamı proje oluşturmak zorundayım biri rootta olur diğeri 2 klasör içerde. Ayrıca generic bir platform olduğundan zilyon tane ayar var onlarla uğraşmaktan üretkenlik kalmadı yeminle. Ben salağım heralde ki hala index.php yi bile geçtim debug ı run edemedim. Şimdiye kadar kullandığım 10+ IDE de bi kere bile bu kadar uğraşmadım. Kaç gündür süren inadımı bırakıyorum valla bıktım. Hepsini deneyin ama Aptana ve PhpEd ha bide phpstorm dan gerisi yalan. Gözünü sevdiğim PHPEd e dönüyorum. İlk kazandığımlada lisanslıycam artık. Debuggerı bile yeter PhpEdin .. Bide RADPHP XE2 yi deniycem sizede öneririm denemenizi. Yerleri ayrı gerçi .

  Reply
 7. @Erdinç: Son zamanlardaki favorim PHPStorm. Öğrenmesi biraz zahmetli ama alışınca vazgeçemiyorsun…

  Reply

Leave a Comment.