Zend Framework 1.8

ZF preview release yayımlanmış. Bence çok önemli bir versiyon bu zira kendileri de Zend Framework’ün “framework” tanımına tam anlamıyla uymadığını kabul etmiş sonunda…

Framework’ler kullanıcıya bir uygulamayı nasıl yaratacağı ile ilgili bazı varsayımlar sunar ve bu varsayımlar doğrultusunda kullanıcıyı yönlendirir. ZF tarafında ise “loose coupling” dediğimiz modellerin birbirinden bağımsız çalışabilmesi konusu çok daha ön planda tutulmuş. Bu da ZF’yi “çözebilenlere” büyük esneklik sağlarken ilk başlayanların öğrenmesini ve adaptasyonunu zorlaştırıyor.

Hatta ZF kullananlar için bile yeni bir proje yaratmak çok zahmetli. Yani tamam kendinize kolaylıklar buluyorsunuz mutlaka ama yine de zor.

Açıkçası bu eski gidişatla Zend Framework’ün efektif kullanılabilmesi için bir alt framework’e ihtiyacı olacağını düşünüyordum ama bu son hamleyle sanıyorum pratik bir framework olma yoluna döndü ZF.

Zend Framework 1.8’de değişen ne?

  • Zend_Tool: Proje yaratmanızı ve projeye yeni parçalar (controller, view, test gibi) eklemenizi kolaylaştıran bir konsol aracı.
  • Zend_Application: Bootstrap dosyasını daha organize bir şekilde oluşturmanızı sağlayan araç…
  • Zend_Navigation: Breadcrumb, site haritası gibi tasarımdaki navigasyon elemanları için
  • Amazon EC2 ve S3 desteği…
  • Diğer modüllere bazı ekler ve tabii ki bugfix’ler

Zend_Tool

Normalde bir ZF projesi oluşturmak uğraştırıcı bir iş. Genelde benim yaptığım önceden oluşturduğum bir projeden kopyala yapıştır yapıp üzerinde değişiklik yapmak. Ama mutlaka gözden kaçan birşeyler oluyor.

Zend_Tool ile artık şunu yapabileceğiz:

Bu komutu verdiğiniz zaman gerekli tüm dizinleri vs. oluşturuyor:

Henüz dokümantasyonu çok boş ve ben de denemedim ama Zend’in ilgili blogunda bu araç için geliştirmeler yapılacağı yazdığı için muhtemelen eksiklikleri var ama bu haliyle bile işleri oldukça hızlandıracak gibi…

Bu aracın niye bu kadar geç kaldığı sorusuyla ilgili olarak aklıma gelen ilk cevap Zend’in editörünü önplana çıkartmak için kasıtlı geciktirmesi. Zira Zend Studio’da proje bir wizard ile oluşturuluyor ama parasını verip satın alırsanız. PDT ya da piyasadaki diğer editörler için bu imkan yok…

Zend_Application

Yeni proje oluştururken en çok uğraştıran kısım şüphesiz bootstrap dosyası. Ayrıca geliştirme (development), test ve son ürün (production) için farklı konfigürasyon ihtiyacı için halihazırda bir çözüm bulunmuyordu.

Zend_Application ile bu soruna çözüm aranmış sanki. Dokümantasyondan yine her zamanki gibi göz atarak birşey anlamak mümkün değil ama benim anladığım kadarıyla bir konfigürasyon dosyası ile bootstrap dosyasındaki hammaliyelerin birçoğundan kurtulmak mümkün olacak.

Sonuç

Ben şahsen ZF’yi hala bir framework olarak değil de PEAR’in yerini alan bir kütüphane olarak kullanıyorum. Hala Rails’in 15 dakikada blog yazma hayallerini kuruyorum ama bu tür gelişmeler ümit veriyor…

Leave a Comment.